Oldalalunkon néhány szempontot ajánlanék figyelmébe azon pácienseknek, akik plasztikai sebészeti műtétet terveznek és ehhez keresik a megfelelő plasztikai sebészt.
Mik azok a szempontok, amiket feltétlen érdemes figyelembe venni?
Szakmai tapasztalat, műtéti esetszám: A manuális szakmákban, így a plasztikai sebészetben is igaz, hogy minél többet operál valaki egy műtét típust, annál jobbak lesznek az eredményei.
Vélemények: Érdemes a kiszemelt plasztikai sebészről írt véleményeket a fórumokon, közösségi oldalakon alaposan áttanulmányozni, elsősorban az esetleges negatív bejegyzéseket. Ha negatív véleményre, akár több hónap, év elteltével sem reagált az érintett plasztikai sebész, akkor szinte biztos, hogy a negatív bejegyzésnek van alapja. Nem érdemes a pozitív véleményeket komolyan venni, mert ilyet bárki írathat az ismerősével és a saját web oldalán is agyontömjénezheti magát pozitív bejegyzésekkel.
Korrekt árképzés: A plasztikai sebészeti műtétek egyáltalán nem olcsók, így érdemes a fizetési feltételeket, továbbá azt hogy a konkrét díj mit tartalmaz részletesen rögzíteni, akár azt is, hogy mi történik abban az esetben, ha nem sikerül a műtét.
Részletes műtét előtti és utáni dokumentáció, részletes műtéti dokumentáció: Sok plasztikai sebész használ valamiféle tervező szoftvert, ahol megtervezhető és képi anyagban ábrázolható a műtét utáni állapot. A műtét előtti és a tervezett állapotot ábrázoló képi anyagot elkérhetjük a plasztikai sebésztől, de ennek ellenére érdemes okos telefonnal rögzíteni a műtét előtti és utáni tényleges állapotot mindenféle szögből, nézetből. Későbbi esetleges viták esetén ez akár perdöntő is lehet. Az okostelefonunk a file-ban a kép készítésének időpontját is nap -óra -perc pontossággal hitelt érdemlően rögzíti.
Fülplasztika előtt és után készült fotók
Dr.Németh Tamás plasztikai sebészeti dokumentációjából
( A páciens és hozzátartozója engedélyével )
A plasztikai sebész esztétikai érzéke:
A plasztikai sebész maga körül kialakított környezetéből is vonhatunk le bizonyos információkat a szépérzékére,esztétikai érzékére vonatkozóan ( szép rendelő, stílusos ruházat, szép autó, elegáns mobiltelefon, asszisztensnője tavaly még szépségkirálynő volt, kertjében minden fűszál vigyázzban áll.,..stb ) persze bőven lehet, hogy semmi esztétikai érzéke nincs, ezért tanácsadókat alkalmaz, vagy másoktól lesi el a trükköket.
És erre pedig mindig, minden esetben fel kell készülni. Mi lesz ha nem sikerül a műtét?
Remélhetőleg soha senki nem kerül ebbe a helyzetbe. De mi van, ha mégis? Sürgősen hagyjuk ott az olyan plasztikai sebészt aki azt állítja, hogy neki még eddig mindig, minden műtét sikerült. Ez esetben vagy hazudik, vagy eddig csak pár műtétet végzett és szerencséjére eddig azok mind sikeresek voltak. 100%-ban sikeres operatőr orvos nem létezik, soha nem is létezett. Mi történik abban az esetben, ha a páciens és a műtétet végző plasztikai sebész is egyhangúlag megállapítja a műtét sikertelenségét. Ez esetben a páciens elfogadhatja a plasztikai sebész felajánlását, hogy korrekciós műtétre kerüljön sor. Ez esetben a térítésmentesség elvárt. De mi történik abban az esetben, ha a páciensnek már megingott a bizalma a műtétet "elszúró" plasztikai sebészben? Többek között félhet attól, hogy végeláthatatlannak tűnő és sikertelen műtéti sorozatba kezd egy olyan plasztikai sebésznél aki már egyszer "bemutatta a bizonyítványát", aminek végén az eredmény elborzasztó, sok ilyen fotót láthatunk a közösségi oldalakon. Tehát nyilván keres más plasztikai sebészt. Az viszont nem fogja ingyen vállalni a műtétet. Sőt. Előfordulhat, hogy jóval magasabb árat kér, ugyanis nem kellemes dolog más után operálni. Ekkor már a szövetek állapota nem az eredeti, hegesedések, torzító stricturák más egyéb problémák nehezítik a korrekciós műtétet végző plasztikai sebész dolgát és az elvárt eredmény elmaradhat ahhoz képest, amit az egyébként intakt, még érintetlen szöveti állomány esetén jó eredményekkel operáló plasztikai sebész felmutathatna akkor, ha már az első műtétet is ő maga végzi.
Anyagi következmények sikertelen műtét esetén:
A korrekciós műtét összegét kifizeti a páciens, tanulópénznek tekintve az első műtéti próbálkozás összegét vagy kéri ennek összegét a sikertelen műtétet végző plasztikai sebésztől. Bár minden szakmában kötelező a felelősségbiztosítás, sőt az érintett szakma képviselője akár extra biztosítást is köthet, fizetni azt senki nem szeret, a biztosítási eseményt követően a szerződőnek pedig biztos, hogy már a következő évben jóval magasabb összeget kell fizetni a biztosításért. Amennyiben megállapodás hiányában polgári peres útra terelődik az ügy, abban biztosak lehetünk, hogy a plasztikai sebész mögött a legismertebb, legmagasabb ügyvédi díjat elkérő ügyvédek állnak, akik kitűnő kapcsolatot ápolnak bírókkal, akár rendszeresen együtt vadásznak, golfoznak, járnak bulikra, ne legyen kétségünk a döntést illetően. De ha még 100%-ban pernyertes is lesz a pórul járt páciens, ma már a bíróságok rendszeresen megvágják az ügyvédek egyébként tényleg néha arcpirítóan magas költségelszámolását, tehát még pernyertesség esetén is anyagi csőd lehet a vége. Egy peres eljárásban a bíró elsősorban a konkrét írásos dokumentumokat kéri be és dönt ezek alapján, így nagy jelentősége van, hogy milyen tartalmú ( apró betűs részek is ) műtéti belegyező nyilatkozatot írattak alá velünk, készült-e szerződés, megállapodás és milyen tartalommal. Nagy jelentősége lehet a műtét előtt és után készült részletes fotódokumentációnak. Ha ezek a dokumentumok nem elegendőek a bíró vagy az általa kirendelt igazságügyi szakértő számára, felmerülhet annak vizsgálata, hogy szóban mi hangzott el, ezért nagyon fontos, hogy a műtét tervezése kapcsán történő megbeszélésen lehetőleg két nagykorú, későbbi nyilatkozat tételre képes családtagunk, barátunk is jelen legyen, akik esetleg később tanúsítani tudják, hogy szóban mi hangzott el korábban. Csúnya dolognak tűnhet, de akár hangfelvételt is készíthetünk, amit természetesen közölhetünk a jelenlévőkkel és kérhetjük hozzájárulásukat.
A szépség szubjektív és objektív megítélése:
Jó párszor jártam már úgy, hogy a hozzám fül-orr-gégészeti panasszal forduló beteg esetében kifejezetten görbe, ferde, kampós, lógó, nagy és esztétikusnak egyáltalán nem nevezhető orr esetén plasztikai műtétet javasoltam, mire a beteg kinevetett, hogy neki semmi baja nincs az orrával, sőt kifejezetten tetszik, és ezt a véleményét a jelen lévő párja is osztotta. Még én szégyenültem meg.
Más esetben tökéletes arányú, formájú, nagyságú orr vagy fül esetén a páciens plasztikai műtétet kívánt végeztetni. Ilyen esetben a plasztikai sebésznek kell önmérsékletet tanúsítania, mert az ilyen páciens soha nem lesz elégedett az eredménnyel.